Show menu

Lapin puolustaja

Synnyin 8.12.1980 Oulun yliopistollisessa sairaalassa, mutta syntymäpaikakseni merkittiin Espoo, sillä äitini oli siellä vielä tuolloin kirjoilla. Olen aina tuntenut juurieni olevan Kainuussa – en pelkästään siksi, että asuin siellä koko lapsuuteni, vaan siksi, etten olisi tässä ellei isäni isä olisi aikoinaan selviytynyt Nälkämaan ankarista olosuhteista. Nykyisin asun Inarissa. Olen naimisissa ja minulla on kaksi lappilaissyntyistä, kouluikäistä lasta. Kotipaikkakunnalla heidätkin tunnetaan, mutta suurelle yleisölle perhe-elämäni olkoon yksityistä lukuun ottamatta satunnaisten arkihavaintojen tai kotiruokakuvien jakamista sosiaalisessa mediassa.

 

Koulutus:

Valtakunnallinen maanpuolustuskurssi (Puolustusvoimat 2017)
Kuntajohtaja 2017 -valmennusohjelma (FCG Koulutus Oy 2014)
Upseerin ylempi korkeakoulututkinto (Maanpuolustuskorkeakoulu 2004)
Ylioppilas (Oulun Lyseon lukio 1998)

 

Varusmiespalvelus:

Sotilasarvo kapteeni (2009)
Varusmiespalvelus Kainuun Rajavartiostossa II/99, kotiutettu reservin vänrikkinä (K/K)

 

Ura:

Eduskunta
- Kansanedustaja 30.4.2015–11.6.2018 
- Liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen 5.5.2015–8.6.2015 
- Hallintovaliokunnan jäsen 9.6.2015–11.6.2018 
- Lakivaliokunnan jäsen 9.6.2015–11.6.2018 
- Maa- ja metsätalousvaliokunnan varajäsen 9.6.2015–11.6.2018 
- Ympäristövaliokunnan jäsen 15.9.2015–2.6.2016 
- Sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen 5.10.2016–14.2.2017 
- Tulevaisuusvaliokunnan jäsen 15.2.2017–11.6.2018 
- Pohjoismaiden neuvoston Suomen valtuuskunnan jäsen 9.6.2015–11.6.2018
- Poliisiasian neuvottelukunnan varapuheenjohtaja 2015–11.6.2018

Enontekiön kunta 1.8.2011–29.4.2015
- Kunnanjohtaja 1.10.2012–29.4.2015
- Vt. kunnanjohtaja 21.3.2012–30.9.2012
- Vs. kunnansihteeri 1.10.2011–20.3.2012
- Kehittämispäällikkö 1.8.2011–30.9.2011

Kalotin oppimiskeskus-säätiö 1.8.2010–31.7.2011
- Inarin kuntakonserniin kuuluvan Kalottikeskuksen vs. toiminnanjohtaja

Lapin rajavartiosto 5.6.2004–31.7.2010
- Ivalon rajavartioalueen varapäällikkö 1.4.2010–31.7.2010
- Ivalon rajavartioalueen alueupseeri 1.6.2007–31.3.2010
- Aliupseerikurssin johtaja 5.6.2004–31.3.2006

 

Vuoden 2015 eduskuntavaalien alla Lapin karaisemat ry julkaisi kirjani Lapin puolustajan parhaat reseptit. Uusin kirjani ilmestyy Otavalta helmikuussa. Kirjoituksiani on julkaistu useissa lehdissä. Maaseudun Tulevaisuuden ajankohtaiskolumnit lienevät kirjoituksistani tunnetuimpia ja esimerkiksi Riista-lehteen olen kirjoittanut artikkeleita erästelystä. Olen myös työskennellyt ruumisauton kuljettajana, hotellin yöportieerina ja baarimikkona.

 

Nykyiset luottamustehtävät:

Kemijoki Oy:n hallintoneuvoston jäsen 2015–

Aiemmin olen toiminut muun muassa Lapin elokuvakomission johtoryhmän jäsenenä 2014–2015, Kuntaliiton asettaman kuntauudistuksen seurantaryhmän jäsenenä 2013–2015, Torniolaakson neuvoston hallituksen jäsenenä 2012–2015 ja Lapin Liiton kuntataloustyöryhmän jäsenenä 2012–2015.

 

Kielitaito:

Äidinkieleni suomen lisäksi puhun ja kirjoitan erinomaisesti englantia. Olen suorittanut virkamiesruotsin kielitutkinnon arvosanalla hyvä. Norjaa puhun tyydyttävästi ja luen hyvin, ranskaa opiskelin yläasteella kaksi vuotta ja olen suorittanut pohjoissaamen peruskurssin Saamelaisalueen koulutuskeskuksessa vuonna 2008. Katalaanin ja espanjan kielestä osaan alkeet.

 

Harrastukset:

Vapaa-ajallani olen lapsesta saakka harrastanut metsästystä ja kalastusta niiden eri muodoissa. Pidän erityisesti lohen perhokalastuksesta sekä rautujen pilkkimisestä. Olen metsästänyt kaikenlaista riistaa hirvistä ja karhuista kettuihin, kanalintuihin ja jäniksiin sekä tehnyt riistanhoitotyötä muun muassa kettujen jalkanarupyynnin muodossa, mutta varsinkin kanakoirilla metsästäminen on lähellä sydäntäni. Elämäntapani on monella tapaa luontoon sidottu. Rakastan valmistaa ruokaa perheelleni ja ystävilleni itse tai heidän kanssaan metsästämästäni, kalastamastani tai keräämästäni ruuasta.

 

 

fb-icon.pnginstagram-icon.pngtwitter-icon.pngyoutube-icon.png

Liity tukitiimiin >